Kreativum - En värld av upptäckter



Finn Upp!

FinnUpp-utställningen 2010
Den 4 maj hölls Uppfiinningsmässa på Kreativum. Sammanlagt ställde 143 elever ut sina uppfinningar som ritningar eller modeller under dagen.

Resultat
(modell)
1:a pris: Humleholk (Humleskolan)
2:a pris: Kastrull för säker vattenavhällning (Bokelundskolan)
(ritning)
1:a pris: Bärbar brandsläckare, även för äldre (Bokelundskolan)
2:a pris: Påslakansträckare som hindrar att täcket slinker ut (Humleskolan)

Prenumerera gärna på nyhetsbrevet så missar du ingen information! Läs mer om Finn Upp! på denna länk.

Grundläggande om Finn Upp!
Finn Upp! är ett nationellt projekt som riktar sig till skolelever från årskurs 6-9. Finn Upp! handlar om konstruktiv problemlösning och innovationer.

I Finn Upp! definierar eleverna vardagsproblem som behöver lösas och designar sedan förslag på lösningar till dessa problem. Målet är inte att skapa produkter som går att marknadsföra när projektet är slut. Viktigare är att eleverna får vara med om innovationsprocessen och växa i kreativ förmåga. Trots detta har flera av de uppfinningar som elever skapat till slut blivit färdiga produkter, till exempel drickaflaskan som går att fylla på under kranen i ett vanligt litet handfat som man ofta hittar vid gymnastiksalar. På denna länk kan du se hur flaskan (Binibottle) nu ser ut och marknadsförs.

Skolor som är intresserade av att arbeta med Finn Upp! kan få Finn Upp-väskan från Kreativum (en per skola). I väskan hittar man kluriga uppfinningar, smågrejor med spännande egenskaper som skulle kunna användas i kommande uppfinningar och bra kopieringsbara övningar som man kan jobba med i klassrummet. Kontakta oss om ni vill ha en Finn Upp-väska!

Tillgängliga filer för nerladdning  
  skolbladet 2010_2.pdf